27. apríl 2019
Prešov zavádza pravidlá do verejných
priestorov
Zamedzí sa nekoordinovaná výstavba i chaotická podoba ulíc
Dokument je v našich končinách unikátom, v západoeurópskych mestách ho považujú už desaťročia za štandard.
PREŠOV. Dokument, ktorý má určiť, ako bude v budúcnosti vyzerať verejný priestor, predstavilo v piatok mesto Prešov.
Štyri kapitoly
„Obsah dokumentu pozostáva zo štyroch kapitol. Prvá sa zaoberá definovaním pojmov, ako je verejný priestor a verejné priestranstvo. Definuje kvalitu, vymedzenie a možnosti prístupov k tvorbe verejných priestranstiev. Ďalej sa venuje zhodnoteniu súčasného stavu a výstupu prieskumu takzvaných pocitových máp. Tie slúžili v rámci manuálu ako nástroj získavania podnetov pre rozvoj mesta od občanov," uviedol spoluautor manuálu a predseda komisie mesta Prešov pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie Rastislav Mochnacký.
Ďalšia z kapitol sa podľa jeho slov venuje zónovaniu mesta na historické, centrálne, moderné, rodinné a zelené mesto, rovnako na areály a komplexy.
„Popisuje sa sieť ulíc ako mestská trieda a ulica, obytná, zdieľaná a kompletná ulica Takisto prináša riešenia ulíc v spomenutých mestských zónach. Rovnaký princíp delenia sa opakuje aj pri námestiach, nábrežiach, verejných priestoroch zelene, vnútroblokoch a pasážach," vysvetlil Mochnacký.
Tretia kapitola je zameraná na časti verejných priestranstiev, ktorými sú napríklad komunikácie a spevnené plochy, cyklo-cestičky, komunikácie pre autá, križovatky, parkoviská, dažďové záhrady, ale aj mestské včelárstvo a komunitné kompostovanie.
„Posledná, štvrtá kapitola sa venuje kľúčovým prvkom vérejných priestranstiev, a to materiálom a povrchom, prvkom vegetácie, akó aj prvkom technickej infraštruktúry, vonkajšieho osvetlenia a mestského mobiliáru. Kapitola detailne analyzuje a prináša odporúčania pre lavičky, cykloprvky, nádoby· na odpad, prístrešky a označníky MHD a podobne. Nakoniec sa kapitola venuje objektom zariadení a služieb, vonkajšej reklame a . umeniu vo-verejnom priestore," vysvetlil Mochnacký s tým, že zakomponovanie odporúčani do nového územného plánu mesta, všeobecne záväzných nariadení a príslušných smerníc prinesie vyššiu kvalitu verejného priestoru v meste.
Chaos má byť minulosťou ·
Snahou pri tvorbe dokumentu bolo zamedziť nekoordinovanej výstavbe a nastaviť pravidlá, ako majú námestia vyzerať. Koncepčne majú pravidlá zjednotiť verejné priestory po vzore miest zo západnej Európy.
Podľa Mochnackého to nie je v strednej Európe tradíciou, aby existoval podobný ucelený dokument s pravidlami pre celé mesto s výnimkou Prahy.
„V západnej Európe je to však štandardnom a robilo sa to už od 60. rokov minulého storočia My sme na začiatku nejakej cesty, kde verejný priestor je v chaose - kompozičnom aj materiálnom," povedal Mochnacký.
v súčasnosti je problém v Prešove áj s údržbou verejných priestorov.
,,Do procesu vstupuje množstvo faktorov od občanov, poslancov až po referentov, ktorí. tvoria za pochodu a niekedy to vyzerá dosť divoko. Niekedy sa používajú technicky prekonané a kompozične nevhodné materiály. Zároveň by dokument mal vplývať aj na súkromných investorov vo verejnom priestore," dodal.
Dokument má byť nástrojom, aby prinášali vyššiu kvalitu.
Začnú biokoridorom rieky Sekčov
Ako pripomenula hlavná architektka mesta Prešov Mária čutková, materiál bol v zastupiteľstve schválený ako strategický, a teda . je pre útvary mesta a mestské organizácie, ktoré spravujú verejné priestranstvá, záväzný.
Vo vzťahu k súkromným investorom sa jeho závery majú postupne pretransformovať do všeobecne záväzných nariadení mesta. ,,Tým sa stanú záväznými pre všetkých, ktorí do toho procesu vstupujú," dodala čutková.
Jednou z prvých lokalít, ktorej sa podľa hlavnej architektky je potrebné v rámci schváleného materiálu venovať, je biokoridor rieky Sekčov pozdĺž najväčšieho sídliska v meste, do ktorého pribúdajú nové nákupné centrá.
,,Ten ani zďaleka nemá takú , kvalitu, ako má biokoridor okolo rieky Torysa na Sídlisku III. Už dnes sa snažíme využiť potenciál investorov, aby sa v rozsahu ich vlastnickych vzťahov začala budovať cyklocestička, peší chodník a podobne," uviedla podľa nej nadviazať na rekonštrukciu pamiatkovej rezervácie v historickom centre mesta a po Hlavnej ulici a priľahlých uličkách je potrebné zrekonštruovať aj Slovenskú a Jarkovú ulicu, ktorá je podľa čutkovej v dezolátnom stave.
Jej rekonštrukcia je už naplánovaná. ,,Takýchto lokalít je veľa a bude závisieť od finančných možnosti mesta, ako ďalej pokračovať," dodala
Pocitové mapy
Proces tvorby manuálu sa začal už v roku 2015, jeho spracovanie sa začalo o tri roky neskôr.
Za 18 mesiacov ho pripravilo Architektonické štúdio Atrium, s.r.o. z Košíc.
Na jeho tvorbe sa podieľala aj verejnosť formou vytvárania tzv. pocitových máp. Na základe štyroch otázok v nich ľudia určovali, v ktorých verejných priestoroch sa cítia dobre a v ktorých naopak nie a zdôvodnili prečo.
Do pocitovej mapy sa zapojilo približne 400 respondentov, ktorí uviedli 6-tisíc podnetov.
Spracovanie dokumentu stálo mesto vyše 38-tisíc Eur s DPH.
MICHAL IVAN, TASR, SITA